У меблевій промисловості для виготовлення предметів інтер'єру широко застосовується шпон. Залежно від технології виготовлення це може бути натуральний або модифікований матеріал, але в будь-якому випадку сировиною для його виготовлення є цільна деревина різних порід, включаючи рідкісні та цінні. Обидва варіанти мають свої особливості та переваги, тому далі детальніше розберемо всі плюси та мінуси.
Що таке шпон: трохи історії
У перекладі з німецької мови span буквально означає тріска. Зовні це тонкі листи дерева, які одержують методом нарізування деревини за допомогою спеціальних верстатів. Техніка дозволяє виконати найтонший поздовжній зріз, щоб отримати деревну стрічку з оригінальним природним візерунком. Товщина такої стрічки може бути від 0,1 мм.
Технологічно виділяють три способи виготовлення шпону:
- лущений;
- пиляний;
- струганий.
Перші історичні згадки про використання деревних тріски для декорування меблів пов'язані з культурою Стародавнього Єгипту. Не дивно, що саме єгиптяни вигадали тонку стрічку натуральної деревини для прикраси виробів, адже на той час дерево було дуже дефіцитним матеріалом. Меблі з цілісних порід не могли дозволити собі навіть фараони.
Механізована технологія була винайдена у 19 столітті британським інженером Марком Брунелем. Перший верстат працював за допомогою ручного приводу та дозволяв виготовляти шпон методом стругання. Пізніше було створено німецький верстат для лущення шпону, принцип дії якого використовують досі. Пізніше технологія поширилася в усьому світі, стрімко розвиваючись і вдосконалюючись.
Область застосування шпону
За рахунок багатої різноманітності видів шпону матеріал дуже популярний серед дизайнерів і використовується не тільки для виготовлення оригінальних меблів. Така популярність та затребуваність матеріалу пояснюється його характеристиками та особливими якостями. У порівнянні з цілісним масивом шпон має такі переваги:
- менша вага готового виробу;
- стійкість до усихання та розтріскування;
- не піддається негативному впливу вологи;
- можливість відновлення пошкоджених частин на поверхні виробу;
- не вимагає особливого догляду;
- легко переносить перепади температур.
Шпон застосовується для виготовлення меблів, оздоблення інтер'єру, дверей, виробництва перил, сходів та сходів, музичних інструментів та спортивного інвентарю. Залежно від обраної для виготовлення шпону породи матеріал може мати додаткові властивості та характеристики. Технологія виготовлення безпосередньо впливає на властивості, зовнішній вигляд та ексклюзивність матеріалу.
Натуральний шпон: виготовлення
Для виробництва натурального застосовуються різні породи дерева, що мають властивості, колір, вологостійкість, щільність, фактурність і малюнок. Саме особливий природний візерунок, який виходить під час зрізу тонкої деревної стрічки, є найбільш цінною унікальною властивістю.
Для виготовлення натурального шпону застосовують різні породи дерева, серед яких є ексклюзивні дорогі сорти та деревина для ширшого кола споживачів. Серед найпопулярніших та найбільш затребуваних видів натурального шпону виділимо:
- Лущений, що виготовляється з коротких колод за допомогою лущильного верстата. Має невелику товщину. Як сировина застосовується сосна, береза та вільха. Попередньо перед лущенням колоди пропарюються, щоб максимально тонко і гладко виконати зріз.
- Струганий шпон випускається, як правило, з більш щільних порід дерева, включаючи дуб та червоне дерево.
- Пиляний шпон найширший, завтовшки до 12 мм. Виготовляється методом розпилу колод на тонкі смуги за допомогою високоточних лісопильних рам та фанеропільних верстатів. Сировиною зазвичай виступає ялина, ялиця, кедр та інші породи.
Натуральний шпон має всі переваги, якими має натуральна деревина. Візуально готові вироби, оброблені шпоном, виглядають стильно, привабливо та вишукано. Меблі мають відмінні зовнішні та експлуатаційні характеристики, довговічні і не потребують особливого догляду. Гнучкість та пластичність матеріалу дає можливість максимально органічно покрити будь-яку фігурну поверхню меблів та створити ілюзію цільного дерева.
Серйозних недоліків у натурального матеріалу бути не може, оскільки він екологічний, безпечний та довговічний. Варто відзначити особливості цього матеріалу, які полягають в унікальності візерунка на кожному аркуші, а також неможливість зі стовідсотковою точністю повторити природний відтінок аркушів у кількох партіях. Це значно ускладнює виробничий процес, оскільки важко підібрати візерунки для меблів, що ідеально поєднуються, де потрібно заповнити великий простір.
Справжні поціновувачі натурального матеріалу знаходять у цьому якийсь природний шарм. Хоча, для людей, які прагнуть ідеалу і гармонії в інтер'єрі, такий варіант натуральної краси може бути не до душі. Також варто відзначити, що точний відтінок готовий виріб отримує лише після фінішної обробки лаком. Це ще один сюрприз, який не можна передбачити на 100%.
Модифікований шпон: виготовлення
Відмінною альтернативою натуральному є шпон файн-лайн, який виготовляється за унікальною сучасною технологією із застосуванням деревних порід, що швидко ростуть. В результаті готовий шпон має всі переваги натурального матеріалу, але додатково має особливі переваги та властивості.
Італійська фабрика ALPI випускає штучний шпон за оригінальною технологією, яка дозволяє скоротити кількість відходів виробництва, а значить це завдає меншої шкоди природі. Модифікований шпон випускається за допомогою технології fine-line, яка передбачає лущення колод, фарбування залежно від бажаного результату та необхідного візерунка деревини, а також подальше складання пластів шпону з метою отримання натуральної фактурної поверхні, що імітує зріз дерева.
Ретельно проклеєні найтонші пласти дерева складаються в єдиний лист, спресовуються і підлягають струганню під певним кутом, щоб отримати бажаний візерунок.
Порівнюємо два види шпону: плюси та мінуси
Оскільки обидва види шпону виготовлені з натуральної сировини, вони мають схожі характеристики і переваги екологічного продукту. Модифікований шпон, незважаючи на більшу кількість етапів технологічної обробки, має високі показники міцності, безпеки та натуральності. Він нарівні з натуральним шпоном нетоксичний, гіпоалергенний і має чудові експлуатаційні характеристики.
Серед особливостей та переваг натурального шпону варто виділити:
- Ексклюзивний неповторний візерунок, який створила природа. Це означає, що другого такого ніде немає, тому багато виробів, оброблених шпоном із цінних порід деревини, можна вважати справжніми ексклюзивними витворами мистецтва.
- Скласти гармонійний узор із натурального шпону, що ідеально поєднується по відтінку і симетричності, дуже складно. Для цього потрібна майстерність дизайнера та тонкий смак. Це робить меблі з обробкою з натурального матеріалу більш цінними.
- Зовнішній вигляд виглядає трохи привабливішим і натуральнішим, у порівнянні з модифікованим шпоном. Малюнок та фактура шпону виглядають більш природно.
Шпон файн-лайн відноситься до сучасних матеріалів, які відповідають високим вимогам дизайнерів та споживачів. Технологія виготовлення такого матеріалу дає більше можливостей і значно розширює сферу застосування шпону. Перевагами шпону fine-line є:
- Ідеально симетричний візерунок та можливість повторити його з філігранною точністю для виготовлення меблів відповідно до особливих вимог та творчих задумів дизайнера.
- Можливість повторити візерунок будь-якої породи дерева, включаючи деревину, яка заборонена до вирубки та охороняється. Це означає, що природа не постраждає, а дизайнерський виріб та унікальний предмет меблів з унікальною фактурою все ж таки може бути виготовлений.
- Вартість повторення рідкісних та цінних порід деревини набагато нижча за вартістю. Це зумовлено специфікою виготовлення файнлайн шпону. Так, наприклад, модифікований шпон «Венге» коштуватиме у 4 рази дешевше, ніж аналогічний натуральний шпон венге. Така різниця в ціні обумовлена дорожнечею та цінністю дерева венге, яке росте в джунглях Західної Африки.
- Завдяки технології фарбування є можливість отримати оригінальні нестандартні кольори натуральних порід, включаючи рожеву березу або зелений дуб, наприклад. Обмежень для творчості дизайнерів немає, тому це значно розширює можливості меблевого виробництва.
Таким чином, точно сказати який із матеріалів краще неможливо. Обидва види шпону мають свої особливості виробництва, а також переваги. Кожен споживач вибирає саме той матеріал, який йому більше подобається візуально, оскільки експлуатаційні характеристики у натурального та штучного шпону ідентичні.
Наша організація працює з обома видами шпону. У каталозі ми маємо більше 160 варіантів модифікованого і більше 60 варіантів натурального шпону. Дуже часто шпон застосовують у виготовленні дверей, декорованих плит для стін та меблевих фасадів. Детально про виготовлення шпонованих фасадів з натурального та модифікованого шпону можна у нас на сторінці.
Залишіть свій коментар